Reforma justice

Ministerstvo spravedlnosti České republiky

 

Nový trestní zákoník

Napsali o nás

Právo: Hrozí epidemie sexuálního zneužívání?

26.11.2008; neviditelnypes.cz; Neviditelný pes / Společnost; Radim Uzel

Vzpomínáte si ještě na tu bezmocnost policistů, když opakovaně zatýkali násilnického výrostka, který přepadával a terorizoval občany malého města? Případ byl vždycky odložen, protože mladistvý gangster ještě nedosáhl věku patnácti let. Nebo na tu zlodějskou partu nezletilých smradů, kterou starší sourozenci posílali na lupičské výpravy a všichni se nám pak ještě drze vysmívali? V záloze pak byli připraveni další čtrnáctiletí dosud zákonem chránění zločinci. Podle nového trestního zákona na všechny tyto výtečníky konečně dopadne rameno spravedlnosti.

celý text

Další oběť populismu: nový trestní zákoník

1.12.2008; Lidové noviny; HORIZONT; Václav Vlk

Chudák ministr Pospíšil, když po dlouhé době protlačil Poslaneckou sněmovnou ucelený kodex, už musí usmiřovat nápady jiných zvolených zástupců, jak takovou normu měnit.

celý text

Druhá šance pro zákoník

22.11.2008; Právo; Zpravodajství; Tomáš Gřivna

Od posledního marného pokusu o přijetí nového trestního zákoníku uplynul zhruba rok a půl. Nyní, již pátém volebním období, jsme se dočkali schválení jeho revidované verze Sněmovnou.

celý text

Kodex a 20 306 vězňů

12.11.2008; Hospodářské noviny; Názory; Tomáš Němeček

Trestnímu právu bohužel rozumí každý. Je dobře, že sněmovna přijala nový kodex, životní dílo liberálního soudce Pavla Šámala; a škoda každé brázdy, již do něj vyorala. Zákoník má správné pořadí hodnot - na prvním místě chrání život, zdraví a svobodu - i správné principy: přísněji trestá vážné zločiny (až dvacet let za vraždu), za přečiny chce ukládat alternativní tresty včetně domácího vězení. Právě to Česká republika se svými 20 306 vězni potřebuje. Zavíráme až příliš; a nikoli proto, že by zde žilo víc zločinců.

celý text

Unie státních zástupců podporuje schválení trestního zákoníku

Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR byl ve třetím čtení schválen návrh trestního zákoníku, který je nyní postoupen k projednání do Senátu PČR. Oproti původnímu vládnímu návrhu, sněmovnou schválený návrh zákona snižuje hranici věku trestní odpovědnosti na čtrnáct let, přičemž v návaznosti na tuto změnu došlo i ke snížení věkové hranice legálního zahájení sexuálního života z patnácti na čtrnáct let, neboť trestně postižitelné má být pouze vykonání soulože nebo pohlavní zneužití osoby mladší čtrnácti let.

celý text